Förbättringsarbeten bana

På Styrelsens uppdrag har en förbättringsplan framtagits av Bankommittén.

Bankommittén prioriterar och Styrelsen beslutar av det som behöver göras efter behov samt vad ni medlemmar anser behöver göras för att få en så bra spelupplevelse som möjligt. Därför det är viktigt att alla medlemmar fyller i medlemsundersökningen Players1 för att vi skall veta hur ni upplever anläggningen.

 

Sammanfattning av Players 1, medlemsundersökningen angående banan 2026.

Liksom tidigare år är det tre områden som behöver prioriteras och det är kvalitén i bunkrar och på fairways- och teeytor. Detta vet vi är områden som golfklubben behöver och tar tag i för att nå en förändring. På alla tre områdena omfattas det stora beslut och att kunna ha en ekonomisk stabilitet bakom satsningarna för att de ska kunna genomföras.

Det som är bra på banan är att greenerna är likvärdiga och som sin helhet är banan fin och välskött, samt att golfarna upplever banan är lagom utmanande.

Utförda arbeten 2026

  •     Utbyggnation av tee 50 hål 17 samt skogsgallring för ljusinsläpp.

    ·       Renovering av hela tee på hål 15. Torvning av gammalt gräs, utjämning av tee & ny torvomläggning från torvodlingen.

    ·       Skogsgallring av en total yta 7 Ha

    ·       Fortsättning, renovering av tee 42 hål 2. Utökad teeyta i bredd för klara ökat slitage + torvomläggning.

    ·       Dränera bort ytvatten framför green på hål 16.

    ·       Fortsatt byte av green- och tee spridare

    ·       Underhåll spolning av dräneringar.

    ·       Undersökt möjligheter för ökad kapacitet med robotytor med befintliga robotar.

    ·       Ta bort väg höger om bunkrarna på hål 5 & ny grästorvläggning.

Påbörjade arbeten för 2027

  • Utredning för nytt teesytstem (andra teemarkeringar, hålskyltar och hålssponsorsreklam).
  • Gräva ner ytbrunnar vid lågpunkter greenområden.

Plan på arbeten 2027

·       Åtgärda slukhål vid greenkant/foregreen hål 2.

·    Renovering av torvodlingen, green. Uppbyggnadsmaterial och nysådd för green.

·       Lägga igen vänstra bunkern om fairway på hål 8

·       Byte av rangenät på vissa sektioner.

·       Sätta upp nytt skyddsnät vid 50 tee hål 6

  • Renovering greenbunker hål 6, Gräva bort material & tillföra nytt. 

·       Fortsatt byte av green- och tee spridare

·       Gräva ner ytbrunnar vid lågpunkter greenområden.

·       Fortsatt utredning för nytt teesytstem (andra teemarkeringar, hålskyltar och hålsponsorsreklam).

Om tid finnes:

·       Sätta upp skyddsnät mellan hål 14 & 15

·       Underhåll, förbättringar bunkrar/ bunkerkanter. Sandbyte /kantskärning.

·       Bygga ny vägsträckning för golfbilar förbi green på hål 6.

 

Utifrån förutsättningar med tillgång på personal, maskiner, tid och ekonomi är alla punkter en föreslagen plan på vad vi i bankommittén tror att banpersonalen kan hinna med att genomföra under året. Denna plan tar inte höjd för eventuella förändringar eller omrpioriteringar, så om det skulle bli aktuellt får vi tillsammans se över prion.  

Tillsammans får en fin anläggning.

Golf-Glädje- Gemenskap.

Back to top

Sök på sidan